Texas State University Logo

Faculty Senate Meeting Information

Henrietta Avent Faculty Senate Meeting Room

Texas State Links

External Links

Join the Conversation

adjust type sizemake font smallermake font largerreset font size

Faculty Development Leave Recipients


Fall 2001

  1. Gregg Andrews, History
  2. Allan Chavkin, English
  3. William DeSoto, Political Science
  4. David Easter, Chemistry
  5. Gilbert Fulmer, Philosophy
  6. Carlos Gutierrez, Physics
  7. Dennis Kerkman, Psychology
  8. William Meek, Art and Design
  9. Kristen Ploeger, Computer Information Systems and Quantitative Methods
  10. Ruth Taylor, Marketing

Spring 2002

  1. Steven Beebe, Communication Studies
  2. Paul Cohen, English
  3. Michel Conroy, Art and Design
  4. Lesley Jones, Educational Administration and Psychological Services
  5. N. Chinna Natesan, Marketing
  6. Walter Rudzinski, Chemistry
  7. Benjamin Zhan, Geography

Fall 2002

  1. Pierre Cagniart, History
  2. Robert Gorman, Political Science
  3. James Kimmel, Geography
  4. Jene Laman, Family and Consumer Science
  5. Lynn Ledbetter, Music
  6. James Ott, Biology
  7. Max Warshauer, Mathematics

Spring 2003

  1. Patricia Evans, English
  2. Jennifer Forrest, Modern Languages
  3. James Garber, Anthropology
  4. Dalton Gross, English
  5. Elizabeth Ann Hall, Curriculum and Instruction
  6. Joseph Humphrey, Accounting
  7. Albert Milhomme, Marketing
  8. Cynthia Peterson, Curriculum and Instruction
  9. Elizabeth Skerpan-Wheeler, English
  10. Ricardo Torrejon, Mathematics
  11. M. Lee Williams, Speech Communication
  12. Paula Williamson, Biology
  13. Gary Winek, Engineering Technology
  14. Beth Wuest, Family and Consumer Science
  15. Joseph Yick, History

Fall 2003

  1. Elizabeth Blunk, Family and Consumer Science
  2. David Butler, Geography
  3. Richard Earl, Geography (50%)
  4. John Garcia, Educational Administration and Psychological Services
  5. Weizhen Gu, Mathematics
  6. Stephen Hager, Music
  7. Lucy Harney, Modern Languages
  8. Linda Homeyer, Educational Administration and Psychological Services
  9. Judy Leavell, Curriculum and Instruction
  10. Susan Morrison, English (50%)
  11. Tinker Murray, Health and Human Performance
  12. Michael Pierson, Occupational Education (50%)
  13. Philip Salem, Communication Studies
  14. Jeffrey Slomka, Computer Science
  15. Willard Stouffer, Political Science
  16. Jose Trinidad, Finance and Economics

Spring 2004

  1. Audwin Anderson, Sociology
  2. Jennifer Battle, Curriculum and Instruction
  3. Richard Earl, Geography (50%)
  4. Charles Garofalo, Political Science
  5. Nancy Granato, Family and Consumer Science
  6. Maureen Keeley, Communication Studies
  7. Susan Morrison, English (50%)
  8. Michael Pierson, Occupational Education (50%)
  9. David Shields, Art and Design
  10. Mary Ann Stutts, Marketing
  11. John Tiefenbacher, Geography
  12. Sue Williams, Family and Consumer Science

Fall 2004

  1. John Blair, English
  2. Eric Blankmeyer, Finance and Economics
  3. Mike Boone, Educational Administration and Psychological Services
  4. Ann Burnette, Communication Studies
  5. Nancy Feyl Chavkin, Social Work
  6. Christopher Frost, Psychology (50%)
  7. Dagoberto Gilb, English
  8. Xingde Jia, Mathematics
  9. Ana Juarez, Anthropology
  10. Thomas Keller, Mathematics
  11. Randall Reid, Art and Design
  12. Tom Thickstun, Mathematics

Spring 2005

  1. Carroll L. Bandy, Mathematics
  2. Christopher Frost, Psychology (50%)
  3. Patti Giuffre, Sociology
  4. Elizabeth Makowski, History
  5. Beverly Penn, Art and Design
  6. James F. Petersen, Geography
  7. John McLaren, Criminal Justice
  8. Brenda Scheuermann, Curriculum and Instruction
  9. Rich Warms, Anthropology
  10. Miles Wilson, English

 Fall 2005 

  1. Cyrus Cassells, English (50%)
  2. Barbara Davis, Curriculum and Instruction
  3. Heather Galloway, Physics (50%)
  4. Gary Hartman, History
  5. Catherine Hawkins, Social Work
  6. Carole Martin, Modern Languages
  7. Sujit Singh, Mathematics
  8. Charles L. Slater, Educational Administration and Psychological Services
  9. Karen H. Smith, Marketing 
  10. Sharon E. Ugalde, Modern Languages (50%)

Spring 2006 

  1. Rebecca Bell-Metereau, English
  2. Cyrus Cassells, English (50%)
  3. John M. Davis, Psychology
  4. John Edgell, Mathematics
  5. Debra Feakes, Chemistry and Biochemistry
  6. Heather Galloway, Physics (50%)
  7. Theodore Hindson, Political Science
  8. Timothy Mottet, Communications
  9. Richard Sodders, Theatre and Design
  10. James R. Stutzman, Finance and Economics
  11. Mark Todd, Art and Design
  12. Sharon E. Ugalde, Modern Languages (50%)
  13. Duncan Waite, Educational Administration and Psychological Services
  14. Walter A. Wright, Political Science 

Fall 2006 

  1. Elizabeth Allison, English (50%) 
  2. Victoria Bynum, History
  3. Xiao Chen, Computer Science
  4. Roger Colombik, Art and Design
  5. James Housefield, Art and Design
  6. Joseph Koke, Biology
  7. Blake Locklin, Modern Languages (50%)
  8. Tom Mijares, Criminal Justice
  9. Debra Monroe, English
  10. Teja Rosenberg, English
  11. Ron Sawey, Computer Science
  12. Bruce Smith, Journalism
  13. David Snyder, Mathematics
  14. John Spellman, Mathematics
  15. Kenneth Ward, Political Science 

Spring 2007 

  1. Elizabeth Allison, English (50%) 
  2. Colleen M. Connolly, Educational Administration and Psychological Services
  3. Dennis J. Dunn, History
  4. Miriam Echeverria, Modern Languages
  5. Elaine Eikner, Accounting
  6. Stephen Gordon, Educational Administration and Psychological Services
  7. Russell Hodges, Educational Administration and Psychological Services
  8. Martha Kay Hofer, Political Science
  9. Kathryn Ledbetter, English
  10. Blake Locklin, Modern Languages (50%)
  11. Sandra West Moody, Biology
  12. Joycelyn Pollock, Criminal Justice
  13. Jian Shen, Mathematics
  14. Glenn Tanner, Finance and Economics 

Fall 2007 

  1. Gregory Andrews, History
  2. Jon Bible, Finance and Economics
  3. Allan Chavkin, English
  4. Cecilia Castillo, Political Science
  5. Jeffrey Dell, Art and Design
  6. Mark Fonstad, Geography (50%)
  7. Thomas Grimes, English
  8. Craig Hanks, Philosophy (50%)
  9. Paul Hart, History
  10. Verna Henson, Criminal Justice
  11. Margaret Menninger, History
  12. Susan Morey, Mathematics
  13. Kathleen Peirce, English
  14. Cynthia Plotts, Educational Administration and Psychological Services
  15. Robert Rutledge, Accounting
  16. Hassan Tajalli, Political Science
  17. Ruth Taylor, Marketing
  18. Dwight Watson, History 

Spring 2008 

  1.   Mary Brennan, History
  2.   William T. Chittenden, Finance and Economics
  3.   Michel Conroy, Art and Design
  4.   David C. Easter, Chemistry
  5.   Mark Fonstad, Geography (50%)
  6.   Craig Hanks, Philosophy (50%)
  7.   Catherine Jaffe, Modern Languages
  8.   Paul Kens, Political Science
  9.   Priscilla Leder, English
  10. Roseann M. Mandziuk, Communication Studies
  11. Robert McLean, Biology
  12. Edward Mihalkanin, Political Science
  13. Marcos P. Sivitanides, Computer Information Systems and Quantitative Methods
  14. Karl Stephan, Engineering Technology
  15. Barbara Trepagnier, Sociology
  16. Keith Winking, Music
  17. Gail M. Zank, Marketing
  18. F. Benjamin Zhan, Geography 

Fall 2008 

  1.   James D. Bell, Management
  2.   C. Britt Bousman, Anthropology
  3.   Caitlin R. Gabor, Biology
  4.   Wilhelmus J. Geerts, Physics
  5.   Kenneth L. Grasso, Political Science
  6.   Sheila Hargett, Theatre and Dance
  7.   Jay D. Jamieson, Criminal Justice
  8.   Yongmei Lu, Geography
  9.   Ann Hee Hong Ngu, Computer Science
  10. Sharon O’Neal, Curriculum and Instruction
  11. Dean Showalter, Finance and Economics
  12. Cecilia Temponi, Management
  13. Michelle L. Toews, Family and Consumer Science
  14. Susan Weill, Journalism and Mass Communication
  15. David C. Wiley, Health Education

Spring 2009

  1. Joni Charles, Finance and Economics
  2. Maria Czyzewska, Psychology
  3. Jennifer Forrest, Modern Languages
  4. Jack Laumer, Music
  5. L. Kevin Lewis, Chemistry and Biochemistry
  6. Chris Nice, Biology
  7. Cynthia Opheim, Political Science
  8. Janet Payne, Finance and Economics
  9. Clifford Ronan,  English
  10. Vivek Shah, Computer Information Systems and Quantitative Methods
  11. Ram Shanmugam, Health Administration
  12. M. Lee Williams, Communication Studies

Fall 2009

  1. Richard Dixon, Geography
  2. Daniela Ferrero, Mathematics (with Spring Presidential Research Leave Award)
  3. Kathleen Fite, Curriculum and Instruction
  4. Alberto Giordano, Geography (with Spring Presidential Research Leave Award)
  5. Valentina Glajar, Modern Languages
  6. Charles Ney, Theatre and Dance
  7. James Kimmel, Geography
  8. Chinna Natesan, Marketing (50%)
  9. James Ott, Biology
  10. Kate Peirce, Mass Communication
  11. Phillip Salem, Communication Studies
  12. Nico Schuler, Music (with Spring Presidential Research Leave Award)
  13. Julie Westerlund, Biology (with Spring Presidential Research Leave Award)
  14. Ha-Chin Yi, Finance and Economics (with Spring Presidential Research Leave Award)
  15. Joseph Yick, History
  16. Lijun Yuan, Philosophy

Spring 2010

  1. David Caverly, Curriculum and Instruction
  2. James Garber, Anthropology
  3. Maureen Keeley, Communication Studies
  4. Eric Kirby, Management
  5. Susan Kirby, Management
  6. Daniel Lochman, English
  7. Chinna Natesan, Marketing (50%)
  8. Raul I. Rodriguez, Music

Fall 2010

  1. Jennifer Battle, Curriculum and Instruction
  2. Elizabeth Blunk, Family and Consumer Science
  3. Ann Burnette, Communication Studies
  4. David R. Butler, Geography
  5. Janet Butler, Accounting
  6. Michael Forstner, History (with Spring Presidential Research Leave Award)
  7. Michael A. Huston, Biology (with Spring Presidential Research Leave Award)
  8. Ana Juarez, Anthropology (50%)
  9. Ruby Kishan, Finance and Economics
  10. Susan Morrison, English (50%)
  11. Donald Olson, Physics (with Spring Presidential Research Leave Award)
  12. Marilynn Olson, English
  13. Walter Rast, Biology (with Spring Presidential Research Leave Award)
  14. Willard B. Stouffer, Political Science  
  15. Taewon Suh, Marketing
  16. Mary Tijerina, Social Work (with Spring Presidential Research Leave Award)
  17. Jose A. Trinidad, Finance and Economics

Spring 2011

  1. Ann K. Brooks, Educational Administration and Psychological Services
  2.  Ian Davidson, Music
  3.  Elizabeth Erhart, Anthropology
  4. Charles Garofalo, Political Science 
  5. Ana Juarez, Anthropology (50%)
  6. Susan Morrison, English (50%)
  7. Michelle Ney, Theatre and Dance
  8. Randall Osborne, Psychology
  9. John Tiefenbacher, Geography

Fall 2011

  1. Rachell Booth, Chemistry and Biochemistry (with Spring Presidential Research Leave Award)
  2. Sven Fuhrmann, Geography (50%)
  3. Robert Gorman, Political Science (50%)
  4. Catherine Hawkins, Social Work
  5. Chang Ji, Chemistry and Biochemistry
  6. Sally Hill Jones, Social Work
  7. Matthew L. Juge, Modern Languages
  8. Jon Lasser, Counseling, Leadership, Adult Education and School Psychology
  9. Ju Long, Computer Information Systems and Quantitative Methods
  10. Rebecca Montgomery, History
  11. Tinker D. Murray, Health and Human Performance
  12. Kay Nicols, Management
  13. James Petersen, Geography
  14. Kristen Ploeger, Computer Information Systems and Quantitative Methods
  15. Richard Radcliffe, Curriculum and Instruction
  16. Rebecca Raphael, Philosophy
  17. Randall T. Reid, Art and Design
  18. Rodney E. Rohde, Clinical Laboratory Science (with Spring Presidential Research Leave Award)
  19. Anadelia Romo, History
  20. Vedaraman Sriraman, Engineering Technology
  21. Mary Ann Stutts, Marketing
  22. Federico Subervi, Journalism and Mass Communication
  23. Dhiraj Vattem, Family and Consumer Science
  24. Max Warshauer, Mathematics
  25. Ani Yazedjian, Family and Consumer Science (50% and 50% Fall 2012) 

Spring 2012 

  1. Lori Czop Assaf, Curriculum and Instruction
  2. Nathan Bond, Curriculum and Instruction 
  3. Christina Conlee, Anthropology (with Fall 2012 Presidential Research Leave Award)
  4. Sylvia Crixell, Family and Consumer Science
  5. Jesus F. de la Teja, History
  6. Sven Fuhrmann, Geography (50%)
  7. Cynthia Gonzales, Music
  8. Robert Gorman, Political Science (50%)
  9. Thomas M. Keller, Mathematics
  10. Debarun Majumdar, Sociology
  11. Carole Martin, Modern Languages
  12. Jaymeen Shah, Computer Information Systems and Quantitative Methods
  13. Mark Todd, Art and Design

Fall 2012 

  1. Enrique Becerra, Marketing (with Spring Presidential Research Leave Award)
  2. Cyrus Cassells, English (with Spring Presidential Research Leave Award)
  3. Nancy Chavkin, Social Work (50%)
  4. Nathan Currit, Geography (with Spring Presidential Research Leave Award)
  5. Reiko Graham, Psychology (with Spring Presidential Research Leave Award)
  6. Melissa Grogan, Theatre and Dance
  7. Hsun-Ming (Sam) Lee, Computer Information Systems
  8. James LeSage, Finance and Economics
  9. Joey Martin, Music
  10. John McGee, Finance and Economics
  11. Jon McGee, Anthropology
  12. James McWilliams, History (50%)
  13. Selina Mireles, Mathematics (with Spring Presidential Research Leave Award)
  14. Beverly Penn, Art and Design (with Spring Presidential Research Leave Award)
  15. Rodion Podorozhny, Computer Science
  16. Larry Price, Mathematics
  17. Jack Ransone, Health and Human Performance
  18. Susan Schwinning, Biology (with Spring Presidential Research Leave Award)
  19. Chad  Smith, Sociology (with Spring Presidential Research Leave Award)
  20. Karen Smith, Marketing
  21. Jitendra Tate, Engineering (with Spring Presidential Research Leave Award)
  22. Steven Thompson, Accounting (50%)
  23. Sharon Ugalde, Modern Languages
  24. Francis E. Walsh, Journalism and Mass Communication
  25. Kenneth Ward, Political Science
  26. Linette Watkins, Chemistry and Biochemistry (with Spring Presidential Research Leave Award)
  27. Miriam Williams, English
  28. Ani Yazedjian, Family and Consumer Science (50%)

Spring 2013

  1. Denise Blanchard, Geography
  2. Nancy Chavkin, Social Work (50%)
  3. Michael Costello, Theatre and Dance
  4. Gregory Lynn Crossett, Political Science
  5. Peter Dedek, Family and Consumer Science
  6. BJ Friedman, Family and Consumer Science
  7. Marian Houser, Communication Studies
  8. Kathryn Ledbetter, English
  9. Vicente Lopes, Biology
  10. James McWilliams, History (50%)
  11. Francis Mendez, Computer Information Systems
  12. Sandra Moody, Biology
  13. Yuri Porras, Modern Languages
  14. Steven Thompson, Accounting (50%)

 

Fall 2013

1.  Augustine Agwuele, Anthropology
2 . Elizabeth Allison, English
3.  Bahram Asiabanpour, Engineering  (with Spring Presidential Research Leave Award)
4.  Rebecca Bell-Metereau, English (50%)
5.  Jon Bible, Finance and Economics
6.  Brock Brown, Geography
7.  Natalie Ceballos, Psychology (with Spring Presidential Research Leave Award)
8.  Allan Chavkin, English
9.  Kyong Chee, Sociology
10.  Xiao Chen, Computer Science (with Spring Presidential Research Leave Award)
11.  Roger Colombik, Art and Design (with Spring Presidential Research Leave Award)
12.  Jeffrey Davis, Art and Design
13.  Maria De la Colina, Curriculum and Instruction
14.  William DeSoto, Political Science
15.  Erina Duganne, Art and Design
16.  Dennis Dunn, History
17.  Joseph Etherton, Psychology (50%)
18.  Qijun Gu, Computer Science
19.  Gary Hartman, History
20.  Linda Homeyer, Counseling, Leadership, Adult Education and School Psychology (50%)
21.  Clarena Larrotta, Counseling, Leadership, Adult Education and School Psychology
22.  Tomas Mijares, Criminal Justice (with Spring Presidential Research Leave Award)
23.  Debra Monroe, English
24.  Angela Murphy, History
25.  Sarah Nelson, Counseling, Leadership, Adult Education and School Psychology
26.  Robert Pankey, Health and Human Performance
27.  Nathan Pino, Sociology
28.  Frank Reilly, Anthropology (with Spring Presidential Research Leave Award)
29.  Cindy Royal, Journalism and Mass Communication
30.  Robert Rutledge, Accounting
31.  Katherine Selber, Social Work
32.  Jian Shen, Mathematics (with Spring Presidential Research Leave Award)
33.  Richard Sodders, Theatre and Dance
34.  Maria Alejandra Sorto, Mathematics (with Spring Presidential Research Leave Award)
35.  Ruth Taylor, Marketing (with Spring Presidential Research Leave Award)
36.  Garry White, Computer Information Systems and Quantitative Methods
37.  Sue Williams, Family & Consumer Science

 

Spring 2014

  1. Deborah Ann Balzhiser, English
  2. Rebecca Bell-Metereau, English (50%)
  3. Lynn Brinckmeyer, Music
  4. Tina Marie Cade, Agriculture
  5. H. John Durrett, Computer Science
  6. Mark Erickson, Music
  7. Joseph Etherton, Psychology (50%)
  8. Dana Garcia, Biology
  9. Stephen Gordon, Counseling, Leadership, Adult Education and School Psychology
  10. Paul Hart, History
  11. Linda Homeyer, Counseling, Leadership, Adult Education and School Psychology (50%)
  12. Paul Kens, Political Science
  13. Elizabeth Makowski, History
  14. Roseann Mandziuk, Communication Studies
  15. Octavio Pimentel, English
  16. Jovita Ross-Gordon, Counseling, Leadership, Adult Education and School Psychology
  17. Patricia Shields, Political Science
  18. Alexis Stokes, Finance and Economics
  19. William Stone, Criminal Justice
  20. Robert Tally, English
  21. Duncan Waite, Counseling, Leadership, Adult Education and School Psychology
  22. Susan Waite, Curriculum and Instruction
  23. Alexander White, Mathematics
  24. Gail Marie Zank, Marketing
  25. Pinfan Zhu, English

 

Fall 2014

  1. Jonathan Babcock, Music
  2. Rahul Chakraborty, Communication Disorders (with Spring Presidential Research Leave Award)
  3. Caitlin Gabor, Biology (with Spring Presidential Research Leave Award)
  4. Patricia Guerra, Counseling, Leadership, Adult Education and School Psychology
  5. Mina Guirguis, Computer Science (with Spring Presidential Research Leave Award)
  6. Stephen Hager, Music
  7. Michelle Hamilton, Anthropology (50%)
  8. Rebecca Jackson, English
  9. Catherine Jaffe, Modern Languages (Presidential Research Leave Award)
  10. J.D. Jamieson, Criminal Justice
  11. Xingde Jia, Mathematics
  12. Zhonghong Jiang, Mathematics (with Spring Presidential Research Leave Award)
  13. Oleg Komogortsev, Computer Science (with Spring Presidential Research Leave Award)
  14. Michelle Lane, Family & Consumer Science (Presidential Research Leave Award)
  15. Yongmei Lu, Geography
  16. Noland Martin, Biology (with Spring Presidential Research Leave Award)
  17. Susan Morey, Mathematics (50%)
  18. Osvaldo Muniz, Geography
  19. Samuel Obara, Mathematics
  20. Kathleen Peirce, English (50%)
  21. Cynthia Plotts, Counseling, Leadership, Adult Education and School Psychology
  22. Ivilina Popova, Finance & Economics
  23. Nandhini Rangarajan, Political Science (50%)
  24. Leah Renold, History (with Spring Presidential Research Leave Award)
  25. Jeremy Sierra, Marketing
  26. Victoria Smith, English
  27. David Snyder, Mathematics
  28. Barry Stone, Art & Design
  29. Cecilia Temponi, Management
  30. Michelle Toews, Family & Consumer Science
  31. Raphael Travis, Social Work
  32. Garland Upchurch, Biology (50%)
  33. Donna Vandiver, Criminal Justice
  34. Hyun Yun, Political Science
  35. Qiang Zhao, Mathematics

 

Spring 2015

  1. Gwynne Ash, Curriculum & Instruction
  2. Ulrich Bach, Modern Languages
  3. Cecilia Castillo, Political Science
  4. Rahul Chakraborty, Communication Disorders (Presidential Research Leave Award)
  5. Jeffrey Dell, Art & Design
  6. David Easter, Chemistry & Biochemistry
  7. Kevin Fall, Counseling, Leadership, Adult Education and School Psychology
  8. Jennifer Forrest, Modern Languages
  9. Caitlin Gabor, Biology (Presidential Research Leave Award)
  10. Mina Guirguis, Computer Science (Presidential Research Leave Award)
  11. Michelle Hamilton, Anthropology (50%)
  12. Kelly Haskard-Zolnierek, Psychology
  13. Zhonghong Jiang, Mathematics (Presidential Research Leave Award)
  14. Oleg Komogortsev, Computer Science (Presidential Research Leave Award)
  15. Noland Martin, Biology (Presidential Research Leave Award)
  16. Susan Morey, Mathematics (50%)
  17. Kathleen Peirce, English (50%)
  18. Dianne Rahm, Political Science
  19. Nandhini Rangarajan, Political Science (50%)
  20. Leah Renold, History (Presidential Research Leave Award)
  21. LeAnne Smith, Theatre & Dance
  22. Ram Shanmugam, Health Administration
  23. Garland Upchurch, Biology (50%)
  24. Diego Vacaflores, Finance & Economics
  25. Benjamin Zhan, Geography